Menu główne
Witamy
Nowiny
Artykuły
Szkolenia
Informacje dodatkowe
Nota prawna
Aktualności
Zamów biuletyn


Kanał RSS
Logowanie14. Wspomnienia, sny, zabawy, wypracowania jako objawy stylu życiowego.
Napisał: Redakcja   
środa, 05 styczeń 2005
W najogólniejszym schemacie metoda, jaką stosuje psychologia indywidualna w trudnych przypadkach wychowawczych lub leczniczych, przedstawia się w ten sposób: należy uchwycić styl życiowy ?pacjenta?, wykryć błędy w tym stylu, wskazać je pacjentowi i podsunąć mu sposób wyzbycia się tych błędów. Analizowaliśmy rozmaite rodzaje stylów życiowych, omawialiśmy szeroko błędy, podawaliśmy też wiele wskazówek dla naprawienia błędnych stylów życiowych. Najtrudniej jest dostarczyć konkretnych wskazówek, po czym rozpoznawać styl życiowy osób, z którymi się stykamy. Rozpoznawanie zasadniczej linii charakteru, rzucającej światło na zachowanie się poszczególnych osób, jest niezmiernie trudne. Wymaga wiedzy, odpowiednich zdolności i dużego doświadczenia; nauczyć się tego z samych tylko książek niesposób. Wiedzę książkową z tej dziedziny zdobyć można też nie w postaci teoretycznych rozważań, lecz głównie przez oczytanie w analizach konkretnych wypadków. (...)
Czytaj całość...
 
Przegląd kierunków psychoterapii zaburzeń depresyjnych
Napisał: Radosław Grzybek   
środa, 05 styczeń 2005
Depresja jest prawdopodobnie najlepiej poznanym zaburzeniem psychologicznym. W ostatnich dwóch dekadach została opisana w przeszło 46 000 artykułach (Myers, 2000 za: Seligman, 2004). Ogromne zainteresowanie badaczy idzie w parze z powszechnością jej występowania. Swego czasu nazwana "katarem psychopatologii", przybrała w ostatnich latach rozmiary epidemii. W Stanach Zjednoczonych na przestrzeni kilkudziesięciu lat prawdopodobieństwo zachorowania wzrosło niemalże dziesięciokrotnie. Paradoksalnie naród, w którym zamożność oraz poziom jakości życia plasuje się w ścisłej światowej czołówce, z dekady na dekadę ma coraz większy odsetek osób borykających się z depresją. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że coraz częściej młode osoby skarżą się na jej symptomy (Seligman, 2004, Hammen, 2004). Młodzi Amerykanie, którzy według wskaźników statystycznych mają najlepsze rokowania na przyszłość, ułatwiony start w dorosłość, coraz częściej nie potrafią cieszyć się życiem. Jeżeli dodamy do tego fakt, że większość osób cierpiących na depresję nie leczy się, a pomocy specjalisty poszukuje tylko, co trzeci chory, to sytuacja przedstawia się bardzo niekorzystnie (Preston, 2002)
Czytaj całość...
 
Wiesław Łukaszewski, Wielkie pytania psychologii
Napisał: Przemysław Winiecki   
poniedziałek, 31 styczeń 2005

Książka ogarnia problemy podstaw nauki, psychologii ogólnej i psychologii społecznej. We wstępie autor zauważa, że nauka jest tworem historycznie zmiennym i składa deklarację, że interesuje go aktualny stan badań. W galimatiasie teorii i ujęć psychologii końca XX w. autor dokonuje próby uporządkowania pola współczesnej psychologii w dziesięć zasadniczych problemów. Po wzięciu pod uwagę tego, że autor zarówno we wprowadzeniu jak i w zakończeniu przypomina czytelnikowi, że problemy nauki mają charakter otwarty łatwo zrozumieć dlaczego książka nosi tytuł: „Wielkie pytania psychologii”.

Czytaj całość...
 
Szaleństwo a kulturowa i społeczna koncepcja kobiecości
Napisał: Justyna Korbel   
środa, 21 wrzesień 2005
Traktujemy kobiety za dobrze i zepsuliśmy tym wszystko. …

Popełniliśmy błąd windując je do naszego poziomu. …

Domagają się równości! Czyste szaleństwo!
 

Napoleon I, cesarz Francji
 

Czasem głupoty człowiek sobie życzy,

Bowiem w mądrości tyle jest goryczy.


Jan Sztaudynger
Czytaj całość...
 
Co to jest psychoterapia?
Napisał: Polska Federacja Psychoterapii   
poniedziałek, 03 październik 2005

Oficjalne stanowisko Polskiej Federacji Psychoterapii

Czytaj całość...
 
Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
Napisał: Maciej Musiał, Olga Pilinow   
czwartek, 12 maj 2005
1. W związku z niepełnymi wypowiedziami w mediach na temat szkolenia psychoterapeutów w Polsce informujemy, że...
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 12 - 20 z 20

Szkolenia z Recruit.pl Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową firmy Recruit.pl Czytaj dalej ...