Menu główne
Witamy
Nowiny
Artykuły
Szkolenia
Informacje dodatkowe
Nota prawna
Aktualności
Zamów biuletyn


Kanał RSS
Logowanie

Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej Drukuj E-mail
Napisał: Maciej Musiał, Olga Pilinow   
czwartek, 12 maj 2005
1. W związku z niepełnymi wypowiedziami w mediach na temat szkolenia psychoterapeutów w Polsce informujemy, że...

...certyfikaty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej /PTPP/ są zgodne ze standardami Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej /EFPP/, która zrzesza 20 krajowych organizacji Europy. System szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów w naszym Towarzystwie jest niezależny od Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

2. Uważamy, że sprawa ostatnio bulwersująca opinię publiczną odsłania fundamentalne znaczenie jakie mają dla psychoterapeuty i psychoanalityka standardy merytoryczne i etyczne. Niezbędny jest właściwy system selekcji i szkolenia obejmującego obowiązkową psychoterapię lub psychoanalizę własną terapeuty, seminaria teoretyczne i nadzór nad pracą kliniczną, wymaganie czynnej przynależności do Towarzystwa i uczestniczenia w jego życiu naukowym tak aby terapeuta nie pracował samotnie oraz stale podnosił kwalifikacje zawodowe. Trzeba dodać, ze niewystarczające jest opieranie się na psychologicznym czy lekarskim kodeksie etycznym i brak kodeksu do stosowania w psychoterapii pozbawia podstawy spójnego działania terapeuty. Niestety system, w którym funkcjonuje wielu terapeutów traktuje liczne z powyższych zasad bardzo dowolnie.

3. Medialny obraz psychoterapii bardzo odbiega od jej profesjonalnego nurtu i fałszywie sugeruje, że medialność pokrywa się z zawodowymi kompetencjami. Z ubolewaniem stwierdzamy, że duża część dotychczasowej dyskusji wypacza obraz psychoterapii i psychoanalizy oraz pogłębia dezorientację opinii publicznej. Nie ma takiego systemu, który wyeliminuje wszelkie błędy i naruszenia terapeuty ale powinniśmy mówić więcej o standardach, które takie naruszenia minimalizują i tworzą najlepsze warunki dla pacjenta. Sądzimy, że poważna debata powinna ujawnić, ze istnieją różne organizacje certyfikujące psychoterapeutów w Polsce, które dysponują odmiennymi systemami szkolenia i wymagań wobec terapeutów o czym w dotychczasowej dyskusji się nie wspomina.

Maciej Musiał - prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej                                             
Olga Pilinow - przewodnicząca Rady Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej

 

Szkolenia z Recruit.pl Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową firmy Recruit.pl Czytaj dalej ...